Śluza Bajory – historia
Śluza Bajory stanowi jedną z najciekawszych, nieszablonowych atrakcji turystycznych na Mazurach. Stanowi część olbrzymiego, nieukończonego Kanału Mazurskiego, którego celem miało być połączenie okolicznych jezior z Morzem Bałtyckim. Śluza znajduje się w miejscowości Bajory Małe, a jej stan wykończenie ocenia się na około 70%. Ta interesująca inwestycja hydrotechniczna nie została ukończona w wyniku wybuchu II wojny światowej.
Śluza Bajory – zwiedzanie
Na ten moment największa atrakcja w Bajorach Małych daje możliwość podziwiania zabudowań śluzy oraz dwóch podniszczonych wież. To właśnie w ich wnętrzu miał znajdować się sprzęt służący do obsługi tego interesującego obiektu. Zwiedzanie śluzy jest zupełnie darmowe o każdej porze dnia. Jako, że w okolicy nie ma dróg dojazdowych można do nie dotrzeć od mostu kanale znajdującym się we wspomnianej miejscowości. Według opinii większości badaczy jest to ostatnia śluza stanowiąca część Kanału Mazurskiego znajdująca się po stronie polskiej.
Śluza Bajory – budowa
Budowę opisywanego obiektu rozpoczęto w 1935 roku. Na jego terenie znajduje się śluza komorowa z żelbetonu o całkowitej długości ok. 66 metrów. Według projektu na terenie obiektu miał się znajdować pojemny wodny zbiornik oszczędnościowy. W dniu dzisiejszych śluza nie posiada żadnego wyposażeniu poza dwoma sterówkami na głowie dolnej. Według planu miały się tam znajdować takie elementy jak: awanporty do śluzowania barek oczekujących na śluzowanie oraz połączenie śluzy z korytem kanału.