Przybliżamy Ci Kanał Mazurski – historyczny pomnik na cześć techniki

Kanal-mazurski.eu to strona, która powstała, żeby oddać hołd częściowo koncepcyjnemu kanałowi Mazurskiemu, którego budowa rozpoczęła się na początku zeszłego wieku. Obecnie niewiele informacji można znaleźć o tym projekcie, dlatego ta strona ma go przybliżyć szerszej publiczności. Zapraszamy do lektury!

Czym jest Kanał Mazurski?

Kanał Mazurski jest dużym projektem, który miał z rozmachem połączyć Jeziora Mazurskie, takie jak Śniardwy z morzem bałtyckim. Projekt nie został w pełni ukończony z wielu powodów, którymi głównie były wojny w XX wieku. Lata budowy przedstawiały się w następujących przedziałach;
  • 1911–1914,
  • 1919–1924,
  • 1934–1942
Budowa kanału była wielokrotnie przerywana i finalnie nigdy nie została doprowadzona do końca. Po prawie 100 latach kanał został częściowo zapomniany. Obecnie znajduje się na terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej – Obwodu Kaliningradzkiego. Nie jest dostępny do celów związanych z żeglugą wodną.

Po co tworzy się kanały wodne?

Masywne i rozbudowane sieci kanałów wodnych są tworzone w celu rozprowadzania słodkiej wody z jezior lub oceanów, aby zachować spójność ekosystemów. Systemy te służą również jako połączenia dla organizmów, które korzystają zarówno z siedlisk słodko, jak i słonowodnych. Włączenie tych kanałów jest korzystne, ponieważ umożliwia zwierzętom, takim jak ryby, wieloryby, morświny itp., które potrzebują regularnego dostępu do obu rodzajów wód bez ograniczeń. To także stworzenie możliwości transportowych i połączenia żeglugi śródlądowej z morską.

Obecny stan Kanału Mazurskiego

Po stronie polskiej stan zaawansowania kanału nie był szczególnie duży, dlatego nie wszystkie jego części zachowały się w dobrym stanie. Istnieje jednak nadal część śluz, które wciąż działają i są regulowane. W największym miejscu kanału, jego szerokość wynosi ponad 20 metrów, przy prawie 2 metrach głębokości. Znaczna część terenów, na których znajduje się kanał, jest objęta ochroną, ze względu na znajdujące się tam rzadkie gatunki zwierząt.