Śluza Leśniewo Górne – na trasie Kanału Mazurskiego

Redakcja

18 marca, 2024

Nie da się ukryć, że tereny Mazur uważane są za jedne z najpiękniejszych w całym kraju. To właśnie ta kraina jezior przypada do gustu turystom z naszego kraju, ale także i zza granicy. Co więcej, obszar Mazur to również wiele interesujących i ciekawych miejsc, których żadne turysta nie powinien przegapić. Jednym nich jest bez wątpienia Śluza Leśniewo Górne- Kanał Mazurski. Kiedy została ona wybudowana i jak warto przygotować się do jej zwiedzania?

Śluza Leśniewo Górne – zwiedzanie

Śluza Leśniewo Górne- Kanał Mazurski to jedna z największych atrakcji turystycznych całych Mazur. Turyści zwykle licznie gromadzą się i zwiedzają tę śluzę wraz z przewodnikiem lub też na własną rękę. Jest to pozostałość po dominacji III Rzeszy na tym obszarze naszego kraju. Śluza ta ma 46 metrów długości oraz 7,5 metra szerokości. By zwiedzić obiekt, trzeba wybrać się na spacer z niewielkiej miejscowości Mamerek. Co więcej na terenie Śluza Leśniewo Górne- Kanał Mazurski obecnie prężnie funkcjonuje park liniowy. Najbliższy parking znajduje się około 1 kilometra od śluzy.

Śluza Leśniewo Górne – budowa

Śluza Leśniewo Górne- Kanał Mazurski została wybudowana przez Niemców jako jeden z elementów Kanału Mazurskiego. Tak naprawdę obiekt ten owiany jest tajemnicą i nie do końca wiadomo, jaki był cel jego wzniesienia. Budowa Śluzy ruszyła w 1911 roku. Wojna przerwała prace konstrukcyjne, które zostały wznowione dopiero w 1934 roku. Finalne zakończenie budowy nastąpiło w roku 1942, choć w tym okresie śluza dalej nie była wykończona.

Polecane: