Nieoficjalna żeglarska stolica Polski – Giżycko

Redakcja

20 marca, 2024

Giżycko to piękne mazurskie miasto położone nad dwoma jeziorami – Kisajno i Niegocin. Giżycko nazywane jest żeglarską stolicą Polski i to nie bez powodu, gdyż objęte szlakiem Wielkich Jezior Mazurski, stanowi jeden z jego głównych portów.

Giżycko – miasto żeglarzy 

Giżycko jest polską mekką dla żeglarzy. To tu organizowane są liczne imprezy takie jak na przykład regaty promujące właśnie tą dziedzinę sportu. W mieście znajduje się wiele portów i przystani, więc będzie ono świetnym miejscem aby zapoczątkować tu swój rejs. Dzięki jego centralnemu położeniu możemy wybrać trasę na północ płynąc szlakiem żeglownym Giżycko- Węgorzewo, lub na południe kierując się w stronę Mikołajek. W Giżycku znajdziemy mnóstwo różnych firm czarterowych, które wypożyczają łodzie i jachty nie tylko doświadczonym żeglarzom z patentem, ale też tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą piękną dziedziną sportu. Warto więc spróbować chociaż raz popłynąć jachtem po Giżyckich jeziorach. Sezon żeglarski rozpoczyna się tu w lipcu i już wtedy jeziora usiane są licznym żaglówkami, jachtami i łodziami, które obserwowane z lądu wyglądają naprawdę bajecznie.

Giżycko – piękne miasto nad jeziorem

Oprócz żeglarskich doznań Giżycko ma też do zaoferowania wiele innych ciekawych atrakcji. Będąc tam warto odwiedzić Twierdzę Boyen – obiekt strategiczny w kształcie gwiazdy z XIX w.; zobaczyć słynny nie tylko w Polsce ale też w całej Europie most obrotowy lub zatrzymać się w zamku krzyżackim, który obecnie pełni funkcje hotelu. Wizyta w Giżycku nie może też odbyć się bez spędzenia choćby chwili na pięknej, dużej plaży z której rozciąga się widok na taflę jeziora, po którym pływają niezliczone żaglówki, motorówki i jachty.

Polecane: