Twierdza Boyen w Giżycku: obowiązkowy cel podróży dla miłośników historii

Redakcja

16 marca, 2024

Twierdza Boyen – największa atrakcja Giżycka

Twierdza Boyen to kompleks zabudowań obronnych powstały w XIX wieku na terenie ówczesnych Prus Wschodnich. Ta największa atrakcja turystyczna Giżycka zajmuje około 100 hektarów powierzchni. Twierdza ma kształt gwiazdy i stanowiła niezwykle istotny obiekt strategiczny. Na jej terenie znajdowały się spichlerze mogą pomieścić bardzo duże ilości jedzenia. Dzięki temu obiekt mógł wytrzymać kilkumiesięczne oblężenie bez dostaw żywności z zewnątrz.

Zwiedzanie twierdzy Boyen

Twierdza Boyen to obiekt, który zwiedza się samodzielnie. Osoby chcące ją podziwiać od wewnątrz muszą być przygotowane na pokonywanie dużej ilości schodów oraz stromych podejść. Poza tym istnieje możliwość kroczenia łatwiejszą ścieżką, ale ten sposób uniemożliwia zwiedzenie wszystkich zakamarków twierdzy. Podczas przebywania na jej terenie można podziwiać opuszczone magazyny oraz interesujące obiekty wystawowe. Najciekawsze z nich to warsztat zbrojmistrza, laboratorium prochowe oraz stajnia.

Twierdza Boyen – ciekawostki

Nazwa twierdzy pochodzi od największego zwolennika jej budowy pruskiego generała Hermanna von Boyen. Ponadto na jego część nazwano kilka elementów składających się na całość budynku. Po zakończeniu II wojny światowej twierdza została wykorzystywana przez Ludowe Wojsko Polskie. W późniejszym czasie była wykorzystywana do celów rolniczych przez co duża jej część uległa zniszczeniu. Dzięki wysiłkom pasjonatów historii jej zwiedzanie jest możliwe od ponad 20 lat.

Polecane: