Historia Kanału Mazurskiego: co powinieneś wiedzieć?

Redakcja

17 marca, 2024

 Mazury są jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów Polski. Co więcej, największym zainteresowaniem w całym regionie cieszy się Kanał Mazurski. Jednocześnie jest to miejsce owiane wieloma tajemnicami oraz legendami. Wobec tego jaka jest historia Kanału Mazurskiego i co z pewnością warto o nim wiedzieć?

Historia Kanału Mazurskiego i jego przeznaczenie

Historia Kanału Mazurskiego jest niezwykle tajemnicza. Jednocześnie być może to właśnie ona tak skutecznie przyciąga całe rzesze turystów. Historia Kanału Mazurskiego sięga bowiem roku 1911. Jego budowa została rozpoczęta przez Niemców. Głównym przeznaczeniem Kanału Mazurskiego było połączenie rzeki Łyny i Pregoły z Morzem Bałtyckim. Co więcej Niemcy zauważyli, że niezbędne jest zredukowanie różnicy poziomów, więc zdecydowali się na budowę ponad 10 śluz. W 1914 roku całe przedsięwzięcie zostało jednak przerwane przez wojnę, a 1940 roku prace nad Kanałem Mazurskim zostały całkowicie wstrzymane.

Kanał Mazurski – wodne połączenie Mazur z Bałtykiem

Kanał Mazurski mimo przerwanej budowy i niedokończonego projektu, posiada wodne połączenie z Morzem Bałtyckim. Niemniej jednak jest to bardzo cienki przesmyk, który prowadzi przez jedyną obecnie działającą śluzę we wsi Guja. Historia Kanału Mazurskiego jest niezwykle niestabilna i zmienna, co jednak pokazuje, jak ważne było dla III Rzeszy jego wybudowanie i uzyskanie połączenia z Morzem Bałtyckim. Kanał Mazurski to pamiątka po tragicznym okresie w dziejach kraju. 

Polecane: