Odkryj Kanał Mazurski i zobacz, co warto zwiedzić

Redakcja

20 marca, 2024

Okres wakacyjny sprzyja poszerzaniu horyzontów i spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Coraz większa popularność Mazur, będących prawdziwym hitem pod względem destynacji turystycznej sprawia, że turyści oprócz tradycyjnych atrakcji związanych ze sportami wodnymi szukają innych, wartych uwagi miejsc na Mazurach, gdzie warto spędzić czas. W tę potrzebę doskonale wpisuje się kanał mazurski. 

Kanał Mazurski – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie kanału mazurskiego można z powodzeniem zaliczyć do wycieczek całodniowych. To liczący sobie ponad 50 kilometrów kanał, którego założeniem było połączenie wielkich jezior mazurskich. Budowa kanału rozpoczęła się już w 1911 roku i pomimo wielu komplikacji bezpośrednio związanych wojnami toczonymi na tym terenie, od lat stanowi cel wycieczek całej rodziny. Największą atrakcją są śluzy kanału, które wprawny wędrowiec będzie w stanie zwiedzić w ciągu jednego dnia. Którą śluzę warto zwiedzić najbardziej? Zdecydowanie górną śluzę Leśniewo, która od lat obrasta gęstym lasem. 

Zagrożenia związane ze zwiedzaniem Kanału Mazurskiego

Jakie zagrożenia czyhają na nas podczas zwiedzania kanału mazurskiego? Przede wszystkim brak infrastruktury wspierającej zwiedzanie tych niszczejących reliktów przeszłości. Wymowne tabliczki informujące o wejściu na własną odpowiedzialność przestrzegają przed brakiem odpowiednich zabezpieczeń przy pokonywaniu kolejnych przeszkód, bujnych lasów i niedokończonych obiektów składających się na kanał Mazurski. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na obuwie oraz strój, który weźmiemy ze sobą na wyprawę historycznymi śladami kanału mazurskiego. 

 

Polecane: