Tajemnice nazistowskich Mazur: nieopowiedziana historia

Redakcja

17 marca, 2024

Mazury słyną z tego, że na ich terenie znajdowało się bardzo wiele hitlerowskich lokalizacji. Oprócz najbardziej znanej kwatery Hitlera w Gierłoży, która zachowała się w dobrym stanie do dziś, w niedalekiej odległości można odwiedzić także bunkry w Mamerkach. Poznaj sekrety hitlerowskich Mazur.

U-boot w Kanale Mazurskim

W Mamerkach na Mazurach w 2014 roku pojawił się niemiecki U-boot. Konstrukcja została stworzona przez Bartłomieja Plebańczyka. Przedstawia ona najpopularniejszą niemiecką łódź podwodną. U-boot został odtworzony z archiwalnych zdjęć oraz opisów. Tabliczki umieszczone na nim są oryginalne i pochodzą z prawdziwej hitlerowskiej łodzi podwodnej. Podczas zwiedzania można usłyszeć charakterystyczny dźwięk sonaru, szukającego przeciwnika, by go zniszczyć.

Mamerki – Miasto bunkrów i schronów

Bunkry w Mamerkach to Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych z okresu II wojny światowej, która do teraz zachowała się w dobrym stanie. W tym miejscu można liczyć na wspaniałe połączenie nowoczesności z historią. Dzięki zwiedzaniu dość sporego terenu tych bunkrów można poznać sekrety hitlerowskich Mazur. Na początku zwiedzamy wystawy, następnie Bursztynową Komnatę, tematyczne wystawy. Do dyspozycji zwiedzających udostępniona jest także bardzo nowoczesna wieża widokowa. Aby się na nią wspiąć, należy pokonać około 200 schodów. Następnie po dojściu na główną drogę i udaniu się w lewo, można dojść do dużych bunkrów. Nie są one wyposażone, jednak można zobaczyć, jak wyglądały z zewnątrz oraz wejść do środka.

Bunkry w Mamerkach to ciekawe miejsce do odwiedzenia i poznania sekretów hitlerowskich Mazur.

Polecane: